İtalya’nın kuzeyinde yer alan Milan, ülkenin 20 eyaletinden biri olan Lombardia’nın başkentidir. Dünyanın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biri olan Milan, İtalya’nın en zengin kentidir. Tüm dünyada, İtalya’nın moda ve refah kenti olarak tanınan Milan, ülkenin başlıca sanayi merkezidir. Tekstil (özellikle ipek), araba üretimi, makine ve demir yolu araçları üretimi, kağıt endüstrisi ve kimya sanayi kentin başlıca endüstri kolları arasında yer alır.

Gezilecek Yerler

Kent merkezinde yer alan tarihi yapıları ve geçmişi yaşatan caddeleri hesaba katmazsak, Milan daha çok kültürel zenginliği ve sosyal yaşamıyla gündeme gelen bir kenttir diyebiliriz. Piazza Del Duomo’da yer alan ve yapımına 1386 yılında başlanan Duomo, dünyanın en büyük kiliselerindendir. Kilise, kentte bulunan en ünlü kutsal yapıdır.

1358 ile 1368 yılları arasında yapılan Castello Sforzesco kalesi, Castello Meydanı’nda yer alır. Önemli bir kültür merkezi olan kalede 10 adet müze bulunur.

Festa del Perdono’da yer alan Antico Ospedale Maggiore, 1942 yılına kadar hastane olarak kullanılmıştır. Günümüzde Università degli Studi di Milano’ya (Milano Üniversitesi) ev sahipliği yapmaktadır.

Duomo’da bulunan La Scala Tiyatro Müzesi (Museo Teatrale all Scala), Avrupa’daki benzerlerinin en büyüklerinden biridir. Müzede sergilenen koleksiyon tamamen tiyatro tarihiyle ilgilidir. Müzede el yazmaları, sahne dekorları, minyatürler ve tiyatroya dair diğer eserler sergilenmektedir.

Museu Poldi Pezzoli (Poldi Pezzoli Müzesi), 15. ve 18. yüzyıllar arası dönemde yaşamış İtalyan sanatçılarının imzasını taşıyan en iyi tabloların ve dekoratif sanat çalışmalarının yer aldığı zengin bir koleksiyona sahiptir.

Douma meydanında bulunan muazzam bir katedral olan bu beyaz mermer, çan kuleleri ile dolu, duvarının beşikçatı ile birleştiği yerdeki üçgen bölümleri, üzerindeki sivri tepeli kuleleri ve heykelleri ile, arnavut kaldırım taşlı büyük gezinti yolunun en sonunda yer almaktadır

1386 yılında Gian Galeazzo Visconti’nin emri ile başlatılan inşası, 15. ve 16. yüzyıllarda İtalyan, Fransız ve Alman duvarcı ustalarının da el emeği ile tamamlanmıştır. 1805-1809 yılları arasında Napolyon’un emri ile yapılmış olan ön cephe’nin tasarımı, Fransız mimar Nicolas de Bonaventure tarafından gerçekleştirilmiştir. Olağanüstü yükseklikteki 50 adet sütun tarafından dört adet koridor oluşturulmuştur. Transeptler üç adet koridora sahiptir. İspanyol II Philip’in hediyesi olan kripta’da 1584 yılında ölen ve Milano’nun piskoposu olan San Carlo Borromeo’nun mezarı bulunmaktadır. Bina, 135 adet sivri kule ve beyaz mermerden yapılmış incelik ve zerafet dolu heykeller ile süslemiştir. Tepede, sivri kulelerin en yükseğinde, Meryemana’nın yaldızlı küçük bir heykeli bulunmaktadır

Ayrıca, dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi ziyeretçilerin ilgi odağıdır.