Bologna görülmesi gereken yerlerde gezinirken şehrin mimarisi karşısında büyülenmeye hazır olun, üstelik maceraperestler için Bologna tam bir gizem şehri; Bologna’nın 7 sırrı çözülmek için sizi bekliyor.

Bologna gezi rehberini bu sırlar üzerinden düzenleyelim dedik, karşınızda Bologna’nın sırları:

1 – Corte Isolani’deki Üç Okun Gizemi

Palazzo Isolani’nin içerisinde 1451-55 yıllarında inşa edilen Corte Isolani, günümüzde sanat ve kültür objelerini satın alabileceğiniz bir alışveriş caddesi konumunda. Şehrin merkezi bölgelerinden Strada Maggiore’da bulunan Corte Isolani’nin girişinde, insanlar kapı saçağına sıkışmış üç oku bulmak için sürekli yukarıya bakıyor. Efsaneye göre üç kiralık katil, bir İtalyan soylusunu öldürmek üzereyken pencerelerden birinde çıplak bir kadın görmüş ve dikkatleri dağılmış, hedefi tutturmak yerine kapıyı okla vurmuşlar.

Corte Isolani’de üç okun gizemini çözmeye çalıştıktan sonra buradaki antikacıları ve sanat galerilerini gezebilirsiniz.Santo Stefano Bazilikası da buraya çok yakın, 08.00-19.00 arasında ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Corte Isolanı ulaşımı için 14, 19, 25, 27 ve 62 numaralı otobüslerin Strada Maggiore durağında inebilirsiniz.
Adres: Via Santo Stefano, 18, 40125 Bologna

2 – Palazzo del Podestà’da Kablosuz İletişim

Palazzo deL Podestà’da bulunan Arengo kulesinin dört kemeri arasında iletişim kurulabiliyor. Yani bir örneğin kuzey kemerindeki taşlara fısıldadığınızda güney kemere kulağını dayamış biri sesinizi duyabiliyor.Önceden ahşap olarak inşa edilen kule 1259 yılında tuğla ile yeniden düzenlenmiş ve kemerler arasında iletişim sağlamak için içerisinde gizli bir tünel sistemi kullanılmış. Söylentilere göre burası cüzzamlı hastalarla iletişim kurulabilmesi için tasarlanmış, böylece hastalara yaklaşmadan onlarla konuşulabiliyormuş.

Palazzo del Podestà ulaşımı için A hatlı otobüsü kullanabilirsiniz, Piazza Maggiore durağında inince hemen karşınızda kalacak.
Adres: Piazza Maggiore, 1, 40124 Bologna

3 – Venedik Penceresi / La Piccola Venezia

Bologna’nın altından birçok kanal akıyor. 12. yüzyıl civarlarında bu kanallar vasıtasıyla gemi ticareti sağlanıyormuş. Bu kanalların çoğu günümüzde kapanmış ve üzerine Bologna gelişerek yayılmış. Piella Sokağı’na gidince bu kanallardan günümüze kadar ulaşmışlarından bir tanesiyle karşılaşıyorsunuz; sokaktaki küçük bir pencereden bakınca sanki Venedik’i görüyormuşsunuz gibi bir yanılsama oluşuyor.

Bologna’da romantik tatil için gelenlerin birçoğu buraya mutlaka göz atıyor; duvarlara çizilmiş kalplerden anlayabilirsiniz.

Venedik Penceresi’ni görmek için T2 hatlı otobüse binerek Oberdan durağında inebilirsiniz.

Sokak çevresinde birçok eski bina ve lezzetli İtalyan yemeklerinin pişirildiği restoranlar var. Venedik Penceresi’ni gördükten sonra etrafı keşfedebilirsiniz.
Adres: Via Piella, 40100 Bologna

4 – “Panis Vita, Canabis Protectio, Vinum Laetitia”

Dördüncü sır için Indipendenza bölgesine gitmeniz gerekiyor. Orada bulunan bir revak tavanında “Panis Vita, Canabis Protectio, Vinum Laetitia” yazıyor; Türkçesi şu anlama geliyor: “Ekmek hayattır, şarap keyiflidir, kenevir korur.” Bologna, İtalya’nın kenevir üretim bölgelerinden biri olduğu ve eski zamanlarda şehrin ekonomisi daha çok kenevir üzerinden döndüğü için bu yazı revak tavanına işlenmiş.

Indipendenza bölgesine ulaşım için T2 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz, Via dell’Indipendenza durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Via dell’Indipendenza, Bologna

5- Neptün Çeşmesi ve Muzip Heykeltıraşı

Eski zamanlarda bir kanal şehri olan Bologna’da, şehrin sembolü olması için denizler tanrısı Neptün adına bir çeşme inşa ettirilmeye karar verilmiş ve çeşmenin üzerine bir Neptün heykeli dikilmesi istenmiş. Çeşmeyi süsleyen Neptün Heykeli’ni tasarlayan sanatçı Giambologna ve şehrin kardinali, sansür konusunda anlaşmazlığa düşmüşler. Kardinal heykelin cinsel bölgesinin sansürlenmesini istiyormuş, Giambologna ise karşı çıkıyormuş.

Sonunda Giambologna pes eder gibi görünmüş ve Neptün Çeşmesi’ndeki heykeli sansürlemiş ama heykelin bir parmağını belirli açıdan bakılınca sanki cinsel uzuv gibi görünecek şekilde tasarlamış.

6 – Asinelli Kulesi / Torre degli Asinelli

Orta Çağ döneminde İtalya’nın en zengin şehirlerinden biri olan Bologna’da 180’in üzerinde kule bulunduğu söyleniyor ama günümüze sadece 19 tanesi kalmış ve bunların en ünlüsü Asinelli Kulesi.

Efsanelere göre Asinelli Kulesi’nin tepesinde kırık bir vazo bulunuyor ve bu vazo Bologna’nın zenginliğini ifade ediyor. Efsanelerden diğeri de okul hayatı boyunca kuleye çıkan herhangi bir öğrenci asla okulu bitirebileceği notları alamıyor. Birinci efsaneyi bilemeyiz ama ikincisi günümüzde birçok öğrenci tarafından çürütülmüş durumda.

Bologna şehir merkezinde bulunan Asinelli Kulesi’nin yanında Garisenda Kulesibulunuyor. İki kulede döneminde şehrin zengin aileleri tarafından inşa ettirilmiş.

Asinelli Kulesi çevresinde Bologna bölgesinde yapılacak şeylerin en lezzetli seçeneği bulunuyor. Restoranlar ve kafeler kule manzarası eşliğinde muhteşem tarifler sunuyorlar.

Asinelli Kulesi ulaşımı için Piazza Di Porta Ravegnana durağına giden T1 ile T2 hatlı otobüsleri kullanabilirsiniz.
Adres: Piazza di Porta Ravegnana, 40126 Bologna

7 – Panum Resis

Bologna Üniversitesi’nde bir masanın üzerinde “Panum Resis” yazdığı söyleniyor. The Alma Mater Studiorum denilen ve Palazzo Poggi Müzesi’nde bulunan üniversite yönetim biriminde gizli olduğu söylenen yazı, şu ana kadar kimse tarafından bulunamamış.

Panum Resis, Latince “ekmek direnmektir” anlamına geliyor ama cümleden aynı zamanda “Bilgi tüm kararların merkezinde olmalıdır.” anlamı da çıkartılabiliyor.Palazzo Poggi ulaşımı için 19, 27, 32, 62, C ile T2 hatlı otobüslerin Porta San Donato durağına inebilir ya da raylı sistemi kullanarak Bologna Zanolini istasyonundan oraya yürüyebilirsiniz.

Palazzzo Poggi Müzesi; salıdan cumaya 10.00-16.00, cumartesi ve pazar günleri ise 10.30-17.30 saatleri arasında 5 euro giriş ücreti ödeyerek gezilebiliyor.
Telefon: +39 051 209 9610
Adres: Via Zamboni, 33, 40126 Bologna

İ Saloni Mobilya Fuarı Ziyareti Yapabileceğiniz Turlarımız

1.Prg. 08 - 11 Nisan 2025 Milano
4* Ramada Plaza Hotel (3 Gece)

(0)

2.Prg. 10 - 13 Nisan 2025 Milano
4* Ramada Plaza Hotel (3 Gece)

(0)

3.Prg. 09 - 13 Nisan 2025 Milano
4* Ramada Plaza Hotel (4 Gece)

(0)